Úvod
Október

 Pokračovanie v pátraní po nezvestnej 9 ročnej Aničke Janatkovej z Prahy

     ŠKZS Slovakia sa v dňoch 26.-27.10.2010 zúčastnila na súčinnostnej pátracej akcii po nezvestnej 9 ročnej Aničke z Prahy. Prehľadávali políciou určené úseky. V pátracej akcii sa zúčastnilo niekoľko stoviek policajtov z ČR.

Fotografie si môžete pozrieť tu.


Modrá hviezda 2010 - galavečer

     ŠKZS Slovakia na deň 23.10.2010 dostala pozvanie od Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR na slávnostný galavečer Modrá hviezda 2010 do Divadla Andreja Bagara v Nitre.


Spolupráca s políciou SR pri pátraní po nezvestnej osobe

     Na základe požiadania OR PZ Levice bolo vykonané súčinnostné pátranie po nezvestnej 51 ročnej osobe (B.D.) zo Šároviec, okr. Levice. Pátranie bolo vykonané v dňoch 21.-22.10.2010.

Fotografie si môžete pozrieť tu.


 Pátracia akcia v Prahe

     Na základe pozvania krajského riaditeľstva PZ hlavného mesta Prahy v dňoch 16 - 17.10.2010 bola vykonaná súčinnostná pátracia akcia po nezvestnej 9 ročnej Anny Janatkovej z Prahy, ktorá je nezvestná od 13.10.2010. Vo výborne organizovanej pátracej akcii sa zúčastnilo aj 40 príslušníkov špeciálnej jednotky polície ČR a 2 špeciálne cvičené psy ŠKZS Slovakia so svojími psovodmi. Pátracia akcia prebehla vo veľmi náročnom teréne.

Fotografie si môžete pozrieť tu.


Záchranári ŠKZS Slovakia v obci Kolontár

     Záchranári ŠKZS Slovakia zotrvali v mieste ekologickej havárie v obci Kolontár do 8.10.2010, kde naďalej pomáhali pri hľadaní nezvestných osoôb a pri eliminovaní mimoriadnej udalosti. Pátracie akcie boli pod vedením Balázs László z PMKMSZ (Budapešť). Boli k dispozícii krízovému štábu a plnili jeho úlohy. Počas pobytu členov ŠKZS Slovakia od Ministerstva zahraničných vecí SR (MZV SR) dostali povzbudivé slová a boli neustále v kontakte. Maďarský premiér poďakoval MZV SR za pomoc ŠKZS Slovakia.
     Na deň 8.10.2010 ŠKZS Slovakia pozval svojich partnerov z IRS na pomoc pri pátraní po nezvestných osobách. Priviezli so sebou aj obojživelník, nakoľko terén bol veľmi náročný.

Fotografie si môžete pozrieť tu.


Záchranári ŠKZS Slovakia pomáhali v Maďarskej republike
(Ekologická katastrova v Maďarsku)

     Dňa 4.10.2010 krátko po obede sa pri maďarskom meste Ajka vo Veszprémskej župe pretrhla hrádza skládky červeného bahna. Z nádrže vytieklo niekoľko stotisíc metrov kubických červeného bahna, ktorý ihneď potom zaplavil časť obci Kolontár a Devecser. Kal prenikol aj do ďalších troch obcí. Podľa svedkov a stôp v teréne vlna bahna prenikala miestami vo výške dvoch až troch metrov. Zobralo všetko čo mu stálo v ceste (zvieratá, stromy, autá, mosť atď.). Obytné domy zničilo úplne.
     Na základe pozvania záchranárskych partnerov PMKMSZ z Budapešti, s ktorými má podpísanú zmluvu o vzájomnej spolupráci, výjadzová skupina ŠKZS Slovakia sa zúčastnila v záchranárskych prácach.
     Krízový štáb zasadal v obci KOLONTÁR, kde bol prítomný aj minister vnútra Maďarskej republiky, štátny tajomník životného prostredia a riaditeľ civilnej obchrany.
     Členovia ŠKZS Slovakia dostali úlohu prepátrať bahnom postihnuté budovy v obci KOLONTÁR. Táto lokalita bola najviac postihnutá katastrofou. Nakoľko psov nemohli použiť kvôli prítomnosti toxickej látky v bahne, tak museli všetko prehľadávať fyzicky. Prehľadávanie týchto lokalít sa udialo v noci. Používali špeciálne gumenné obleky a museli dodržať bezpečnostné pravidlá (nedotýkať sa bahna, ktoré je nízko radioaktívne a má hodnotu PH13 atď.). Prehľadali domy na celej ulici, ktorá bola najviac postihnutá. V jednom dome našli telíčko asi 1,5 roka stareho dieťaťa. To bolo pre každého záchranára veľmi smutný pohľad. Čo ich však potešilo, záchranári našli v jednom dome psíka, ktorý bol vystrašený ale keď ich uvidel, tak sa im potešil. Terén, ktorý prehľadávali, bol veľmi náročný v niektorých domoch bolo ešte 1 meter bahna, v ktorom brodili.
     Na základe rozhodnutia krízového štábu ráno po 4 hodine úlohy prebralo na seba vojsko a civilná ochrana. Podľa dostupných informácií z najviac postihnutých obcí obyvatelia boli evakuovaný k príbuzným alebo do iných obcí. Podľa nepotvrdených informácií boli 5 mŕtvy, vyše 100 ľudí bolo zranených a počet nezvestných sa nedalo presne určiť.

Fotografie si môžete pozrieť tu.

 

Dôležité čísla


112
jednotné európske číslo tiesňového volania
150
hasiči a záchranári
155
záchranná zdravotná služba
158
polícia
159
mestská polícia
18 300
horská záchranná služba
18 155
letecká záchranná zdravotná služba
046/5421697
banská záchranná služba

Hlásenie porúch

0850 111 727
poruchová linka SPP
0800 111 567
poruchová linka ZSE
0800 159 000
poruchová linka SSE
0800 123 332
poruchová linka VSE
© 2023 www.rescueberek.sk

Template by

www.Ahadesign.eu
echo
FORPSI - sponzorovaný web

Webhosting sponzoruje FORPSI